Krysař

20. února 2014 v 14:45 | Odetta |  Četla jsem
Krysař
Viktor Dyk
- původně vycházelo v časopise Lumír pod názvem "Pravdivý příběh" (1911-1912).
1915, edice Zlatokvět*


Dyk vychází ze staroněmecké legendy o městě Hameln. Krysař, který se v městě objeví, je muž beze jména a vyvrhel společnosti. Zato vlastní píšťalu se superschopností. Když na píšťalu píská slabě, krysy ho následují jako omámené. O tom, co by se stalo, kdyby na píšťalu zapískal plným dechem, se neodvažuje přemýšlet.

Krásná Agnes je po dobu Krysařova pobytu v Hameln jeho milou. Je mladá, milá, vypadá nevině a naivně. Po úletu s jejím bývalým milencem čeká malý problémek.

Krysař na mě působí jako muž s tváří ošlehanou větrem, zkušenostmi a zklamáním. Když se o "problémku" dozví, zuří a chce Hameln opustit. Pak si uvědomí, že láska k Agnes jej změnila a že bez ní nechce dál žít.

Agnes mezitím vyřešila problém po svém. Krysař reagoval jako chlap, kterému vzali něco, co je mu drahé. Opět zuřil a vinu sváděl na zkažené obyvatele města (kteří jsou lakomí a podlí, což je mimochodem důležitá část Krysařova příběhu), proto na píšťalu pískal ze všech sil a odvedl obyvatele do propasti, kam skočila Agnes a kde končí svůj život i on.

Kouzelné flétně unikl pouze Sepp Jörgen, který je sice dobrák, ale trochu opožděný. Nerozumí Krysařově písni a celý jeho život mu všechno dochází až o den později.

Tolik o ději, v němž autor skryl několik symbolů. Například flétna je symbol života, Sedmihradsko (bájná země, do které je vstup skrz propast) je symbolem šťastného života. Radní jsou znamením zkaženosti, sobeckosti a podvodu. Dítě, které zůstane se Seppem ve městě symbolizuje nový začátek. Stejně tak i každá z postav má svou roli.

Krysař se stal mou povinně nepovinou četbou, jako jedna z mála knih maturitního výběru mě okouzlil.
Knihu tedy vřele doporučuji třeba i budoucím maturantům, jejichž střední školy ji mají ve svém výběru. Je krátká, má pouze něco přes sto stránek a příběh je čtivý.

*http://cs.wikipedia.org/wiki/Krysa%C5%99_(kniha)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kathie Jones Kathie Jones | Web | 20. února 2014 v 20:20 | Reagovat

Sepp Jörgen tedy skočí do propasti o den později :-D  Ne, teď vážně - krysař je super, jen na mě trochu depresivní. Jestli máš ráda mystiku, draky, kouzla...doporučuji Elvenbane. Sice konec knihy je na mě trochu uspěchaný (vzhledem k úžasnému začátku, který tě skvěle vtáhne do příběhu, je konec nemastný, neslaný), ale myslím, že za pár let si to s chutí přečtu znova ;-)

2 Odetta Odetta | 21. února 2014 v 9:31 | Reagovat

Asi sis všimla, že využívám volného času a přidávám, přidávám a přidávám. Jen doufám, že tě to příliš nezahltí :-D Popravdě, zhruba v době, kdy vyšel Eragon jsem na podobné literatuře ujížděla :-D Když říkáš, že to bylo fajn, podívám se na to ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama