Recenze: Zlodějka knih

5. února 2014 v 18:00 | Odetta |  Četla jsem
Zlodějka knih
Markus Zusak
Argo, 2009
528 stran


Na tuto knihu jsem narazila náhodou v knihkupectví. Přilákal mě její název. Zlodějka knih? Co to je? Zběžně jsem knihou prolistovala a další, co mě zaujalo byly zajímavé vsuvky mezi textem psané tučným písmem. Lichotivá byla i nízká cena (vzhledem k počtu stran), nejspíš díky tomu, že kniha měla brožovanou vazbu. Jedna z knih se nakonec stala mou :-)

Autor zvolil netradičního vypravěče, Smrt.
Hned ze začátku mě zaujaly popisy barev, které má Smrt tak ráda a které ji provází.

A něco o samotném ději:
Zlodějčin příběh začíná ve chvílích, kdy se schyluje k druhé světové válce. Smrt vypráví to co viděla, když sledovala Liesel, dívku, která ji zaujala. Kniha je tedy sice psána er-formou, ale vypravěč vše vidí jako dítě, hlavní hrdinka.

Tučně psané vsuvky, zmíněné výše, nás provází celou knihou jako jakési poznámky Smrti; krátké shrnutí vlastností, názorů či dosavadního života nějaké postavy, také mohou vysvětlovat význam slov, se kterými se v učebnici němčiny nesetkáme (Saukeri/Saumensch - nadávky), nebo zobrazují dialog a shrnují a zkracují scénu a podobně.
Trochu mě při četní zarazily germanismy, kterými se zřejmě překladatelé snažili udržet německou atmosféru. Zachovali více méně obecně známá slova. A ty méně známá či neobvyklá (jako například zmíněné nadávky) Smrt tučně vysvětlila, nebo byla v přímé řeči nejprve použita německá verze a za tečkou pokračovala přímá řeč českým překladem.

Jak už bylo zmíněno v mnoha recenzích, autor důveryhodně zachytil válečnou sitauci, inspirací mu byl příbeh jeho matky, která (stejně jako otec) z Německa pochází.

Pokud máte v oblibě příběhy psané životem, druhou světovou válku, nebo vás zajímají poměry, podle kterých se v té době žilo, utíkejte do knihkupectví! :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kathie.jones Kathie.jones | Web | 5. února 2014 v 18:39 | Reagovat

Tak pro mě tedy ne :-( Jednak nemám toto období ráda, jednak si nejsem jistá, zda by mě zaujal zrovna tento styl psaní 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama