Antoinetta - královna Francie

8. dubna 2014 v 19:58 | Odetta |  Co život dal
Příběh poslední královny Francie ožívá v romantickém muzikálovém dramatu scénáristy Jiřího Hubače, textaře Pavla Vrby a skladatele Jiřího Škorpíka. V revolučním roce 1789 se dalo do pohybu kolo dějin, které převrátilo osudy obyčejných lidí i osudy králů i královen...

Na tento muzikál měla jet se svojí švagrovou babička, ale kvůli nemoci v rodině jsem nakonec jela místo ní já. Souhlasila jsem pod podmínkou, že mi teta (taťova teta = babiččina švagrová) nebude dělat žádnou svačinu. Žádnej řízek.
"Schytala" jsem dva rohlíky, jablko, gumový medvídky a jakejsi čokoládovej zákusek.

Výlet za kulturou tedy obnášel shlédnutí třetí generální zkoušky muzikálu Antoinetta - královna Francie v divadle Hibernia.


Červený závěs oddělující halu s občerstvením a divadelní sál se odhrnul kolem tři čtvrtě na jedenáct. Tím nám bylo umožněno vyhledat naše místa a usadit se. K mému mírnému zděšení se naše sedadla nacházela ve druhé řadě.

Pár minut po jedenácté hodině vstoupil na jeviště Radek Balaš, milý mladý muž v ležérně společenském oděvu, kterýžto se představil jako režisér. Přivítal nás na generální zkoušce, prohodil vtípek a dal nám několik pokynů, jak by se měli diváci na generálce chovat. Prakticky se jejich úloha nijak neliší od úlohy diváků na běžném představení.

Po jeho úvodním slovu začalo samotné představení.
Jako první jsme viděli oponu, na kterou se promítaly doprovodné texty, které nám představily tvůrce a umělce a uvedly nás do děje.


Co bych chtěla vyzdvihnout:

Jako první patří zmínit okouzlující představitelku královny, Moniku Absolonovou. Nic bych jí nevytkla, pro Antoinettu se perfektně hodí. Léta praxe, hlas i herecký um jsou na správném místě. A jako bonus je krásná.

Ke královně patří král - Ludvíka si zahrál Michal Novotný. Jeho průměrný zpěv (Tímto nechci urazit, nezpívá zle, ale vedle Bohuše Matuše...) několikanásobně převažuje herecká stránka. Je to Pan herec. Mimo jiné, po celou dobu představení si udržel ledovou tvář. Tvář, kterou má král mít. Byl velmi přesvědčivý, uvěřila bych čemukoli, co by se mi pokusil namluvit.

...ale k Antoinettě patří také Axel, kterého ztvárnil Peter Strenáčik. Mladý, hezký, atraktivní... Axel, kterého jsem si představovala. Nevíte, jestli má přítelkyni? Plus krásně zpívá a v muzikálu podal velké výkony. Z písně, kterou zpíval v kleče v levé části jeviště, mi vyskočila husí kůže.

A v neposlední řadě výteční zpěváci (a občasné duo) Antoine Quentin Fouquier-Tinville a Théroigne De Méricourt (Bohuš Matuš a Vanda Károlyi). Jako je Michal Novotný "Pan herec", tak je Bohuš Matuš obrovský "Pan zpěvák". Myslím, že stejně jako u Moniky Abosolonové není třeba více rozvíjet. Stačí zopakovat třikrát jedno slovo: super, super, super! Při hlase, který se kradl z jeho zlatého hrdla, se mi tajil dech.
Jeho hlas také skvěle ladil s hlasem roztodivného stvoření s dlouhými kudrnatými a rozcuchanými vlasy (a trochu připomínající Helenu Bonham Carter). Z této ženy jsem měla také husí kůži. Nepopírám, že není velmi zdatná zpěvačka, jen mou osobu, sedící ve druhé řadě, více méně děsila.

Chvála samozřejmě patří i tančícím a zpívajícím Pařížanům a vojákům.
Choreograf tance použil při ztvárnění mizerného života poddaných děsivé efekty jako například dupání, prudké pohyby a vpády na publikum. Pro obecenstvo v první řadě musely být vpády vskutku ohromným zážitkem. V naší druhé řadě se někdo při scéně, která končila tímto způsobem, rozesmál a strhl celou řadu Usmívající se.

Herci nedávali znát, že jsme pouze na generálce, a jednali nadmíru profesionálně.

Co mi vadilo bylo to, že učinkující měli nejspíš přikázáno při svém výstupu stát přímo u hrany pódia. To bylo trochu nepříjemné pro diváky v prvních řadách. Zato víme, kdo měl jaký make-up a jak přesně vypadla obuv účinkujících a že lýtka pana Novotného jsou opravdu hubená.

Hudební stránka byla perfektní (včetně a capella výstupu silně stavěné revolucionářky), výstupy zpěváků byly profesionální."Fakt lituj, žes nejela. Bylo to skvělý," řekla jsem babičce do telefonu při zpáteční cestě.
Muzikál bude mít premiéru zítra, 9.4. 2014.
Pokud budete mít možnost, určitě na toto představení do divadla Hibernia běžte, opravdu to stojí za to! Nejspíš to nebude trhák posledních let, ale je hodně dobrý. Usmívající se

http://www.hybernia.eu/novinky/288-antoinetta-kralovna-francie-.html
http://www.musical-production.cz/
https://www.facebook.com/antoinettakralovnafrancie
http://moncaabs.blog.cz/1401/synopse-muzikalu-antoinetta-kralovna-francie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blanche Blanche | 9. dubna 2014 v 20:22 | Reagovat

Páni, tys to už viděla?! :-) A byla jsi tedy spokojená? Také jsme s přítelem uvažovali, že bychom na tento muzikál zašli.... ;-)

2 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 6:57 | Reagovat

Zajímavý:) Já do divadel jaksik nechodím, ale mohlo by to být zajímavý:-D

3 Odetta Odetta | Web | 10. dubna 2014 v 20:05 | Reagovat

Blanche, určitě běžte, je to fakt paráda :-)

[2]: Nemesis, já právě taky ne, ale přitom mám kulturu ráda. Tak jsem se chopila příležitosti... :-)

4 kathie.jones kathie.jones | 11. dubna 2014 v 16:37 | Reagovat

to bych hrozně ráda viděla. žel, nemám hlídání na mimi :-(

5 Daiva Daiva | Web | 19. dubna 2014 v 8:05 | Reagovat

Chystám se na něj.A šíleně se na to těším!!!Taky udělám nějakou recenzi..:)

6 Odetta Odetta | Web | 20. dubna 2014 v 9:05 | Reagovat

[5]: To se těš :-) Tak mi pak sem hoď na tu recenzi odkaz ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama